Volkan Şenozan – Bir His Olarak Gerçeklik(Real As a Feeling)

12 – 20 Nisan // April 2014

 

Multimedya işlerini daha önce çeşitli grup sergileri içinde izlediğimiz Volkan Şenozan ilk kişisel sergisini Nisan ayında Torun’da gerçekleştiriyor. Sanatçı işlerinde ikonları bağlamlarından kopararak, güncel bir görsellik ve gerçeklik biçimi olan kolaj ekseninde yeniden bir araya getiriyor. Bu kolajlar, etik, inanç gibi insani unsurlardan makine ve yapay zekalara uzanan bir platformda başka bir varoluş mekanizmasının sınırları ve olasılıkları üzerine düşündürüyor.

 

Volkan Şenozan’ın kolajları, kendi ürettikleri kadar internet ortamından bulduğu GIF ve benzeri görüntüleri de içeriyor. Tekrarlayan ses ve jestler üzerinden bir gerilim deneyimini ortaya koyan sanatçının bu sergi kapsamında yer alan işlerinden biri olan « Desiring Machine / Arzu Makinası », daha önce bir insan prototipi ve onun zihninin dışavurumu niteliğindeki görüntülerden oluşan aynı isimli işinin, bu defa seslerden oluşan bir başka versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bugünün estetiğini, dünyanın sermaye, onun organik bir aygıtı niteliğindeki medya ve kitlelerin afyonu olan din üçgenindeki sıkışmışlığı üzerinden ortaya koyan Şenozan’ın üretimleri, temellendikleri kısa ve sürekli tekrarlara dayalı olağan mekanikleriyle, ‘şimdi’nin gerilimlerine hapsolmuş bir gelecek ihtimalini sayıklıyor.

 

Gerçeklik ise, kodlara sıkışmış bu tuhaf distopyada, ansızın sayfanın ortasında beliriveren bir error uyarısından ibaret!

 

http://volkansenozan.com/

 

//

 

Volkan Şenozan, whose multimedia work we have seen as a part of various group exhibitions, will have his first exhibition at Torun in April. The artist recollects his work in the context of collage as a form of a recent visuality and reality by freeing icons from their contexts.

 

These collages make us ponder on the possibility and limits of humane elements such as ethics and faith on a platform including artificial intelligence and mechanics.

 

Volkan Şenozan’s collages include his own work in addition to GIFs and like images he found online. One of his works called « Desiring Machine » in his collection of recurrent images and gestures on which the artists reflects an experience of tension, reveals itself as the audio version of a previous visual work which can be described as a human prototype and its mental expression.

 

Şenozan’s works display contemporary aesthetics’ being entrapped through world’s capital, media as its organic compound and religion as the opium of the masses and his works wander a possibility of a future confined to the tension of « now » with their usual brief and perpetual mechanics.

 

Reality, on the other hand, is nothing but a sudden error warning in the middle of a page in this bizarre dystopia jammed in codes!

 

poster: Amir Jamshidi

fotoğraflar: Murat Akbayrak