Seval Şener, “6 Kasım 2016″

22.02.2019 – 30.03.2019

Açılış // Opening: 22.02.2019, 18:00

 

Afiş: Amir Jamshidi

Fotoğraflar: Cemil Batur Gökçeer

 

[Eng. ▼]

 

Önündeki ve arkasındaki günlere göre olaysız bir Pazar gününden ismini alan bu gazete, aynı tarihte yayınlanmış gazetelerden seçili sayfaların hiçbir parçası eksiltilmeden kesilip tekrar birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Yapılan müdahale ile içeriğinden kopmuş, ancak gazeteye ait alışıldık yapının hala anlaşılabilir olduğu bu gazeteyi oluşturan kolaj, sanatçının gazeteye yönelmesinin de sebebini oluşturan Türkiye gündemine dair hız ve şiddetin etkilerini taşımaktadır.

 

2015 senesinde Torun’da gerçekleşen Bolero sergisi ile gazete üzerine çalışmaya başlayan Seval Şener, gazete kolajlarına başka teknik ve malzemeler ekleyerek geliştirdiği “Rüzgar Gibi Geçti” serisini oluşturdu. Torun’un sanatçı yayını üretimine yönelmesinde de önemli bir esin kaynağı olan Seval Şener’in gazete kolajları, Cemil Batur Gökçeer ve Seval Şener’in bir araya gelişi ve bu teknikle üretilmiş bir gazetenin dolaşıma girmesi fikriyle “6 Kasım 2016” isimli tek bir gazete halini aldı. Baskıya hazırlığı ve ana akım gazetelerin basıldığı Demirören matbaasında baskı sürecinin yönetimi Cemil Batur Gökçeer tarafından yapılan bu iş, 1000 adet olarak, alışıldık gündelik gazete formu ve malzemesinde yeniden üretildi.

 

22 Şubat’ta Torun’un yeni mekânında açılacak sergi ile okuyucularıyla buluşacak bu gazete, daha sonrasında internet ve işbirliği yapılan mekânlar aracılığı ile Türkiye ve dünyada yayılmanın yanı sıra, öncelikle Ankara’da belirlenecek semtlerdeki gazete bayilerinde gönüllü bir ekip çalışması ile diğer gündelik gazetelerin arasına karışacak.

 

Yayın ve Sergide Emeği Geçenler: Emrah Çiftçi, Özcan Özfenerci, Amir Jamshidi, Mert Batırbaygil, Ozan Utku Akgün, Tanzer Arığ, Tansel Çeber, Esra Oskay, Çağdaş Çakmak, İpek Çınar,

 

Torun; Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2018-2019 kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.

Torun’un mekânı Müjgân Bestekar tarafından sağlanmaktadır.

 

[Eng.]

 

This newspaper is named after a relatively uneventful Sunday, the Sunday of 6th of November 2016. The “new” paper is composed of various newspaper pages dated to this day, that are cut in strips and rearranged into a whole. The intervention unbinds the content of the newspaper, nonetheless the familiar form of a newspaper is still recognizable. As such, the culminating collage bears the impacts of the mercurial volatility of the then-current affairs concerning Turkey. This protean agenda of the times drove the artist to the newspaper in the first place.

 

Seval Şener started working on her newspaper collages with the “Bolero” exhibition at Torun in 2015. As she followed different techniques and materials, the work developed into the series, “Gone with the Wind”. Her newspaper collages – an inspiration for Torun’s shift to artists’ publications- culminated into a single newspaper titled “November 6th, 2016”. Cemil Batur Gökçeer and Seval Şener come together to produce a newspaper following Şener’s labor intensive technique, yet in a form that could be put in circulation. The printing prep was done by Cemil Batur Gökçeer who also managed the printing process at Demirören printing house, where mainstream newspapers are prepared for daily circulation. 1000 copies were reproduced in the conventional form and materials of a newspaper.

The newspaper will meet the readers with an exhibition opening at Torun’s new venue on February the 22th, after which it will be distributed around Turkey and internationally. Moreover, with the help of volunteers, the publication will also find its place among other daily papers across the districts of Ankara.

 

Contributors to the exhibition and the publication: Emrah Çiftçi, Özcan Özfenerci, Amir Jamshidi, Mert Batırbaygil, Ozan Utku Akgün, Tanzer Arığ, Tansel Çeber, Çağdaş Çakmak, İpek Çınar

 

Torun is supported by SAHA as part of Grant for the Sustainability of Independent Art Initiatives 2018-2019.

Torun’s venue is provided by Müjgân Bestekar.