Seval Şener – “6 Kasım 2016” (6th of November 2016)

Yayıncı // Publisher: Torun, 2019
Sayfa Sayısı // Number of Pages: 20
Baskıya Hazırlayan // Production: Cemil Batur Gökçeer
Baskı // Printing: Demirören Matbaası, 1000 adet

 

Önünde ve arkasındaki günlere göre olaysız bir pazar gününden ismini alan bu gazete, aynı tarihte yayınlanmış gazetelerden seçili sayfaların hiçbir parçası eksiltilmeden kesilip tekrar birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Yapılan müdahale ile içeriğinden kopmuş olan, ancak gazeteye ait alışıldık yapının hala anlaşılanilir olduğunu bu gazeteyi oluşturan kolaj, sanatçının gazeteye yönelmesinin de sebebini oluşturan Türkiye gündemine dair hız ve şiddetin etkilerini taşımaktadır.

 

Torun’un sanatçı yayını üretimine yönelmesinin esin kaynaklarından olan Seval Şener’in gazete kolajları, Cemil Batur Gökçeer ve Seval Şener’in bir araya gelişi ve bu teknikle üretilmiş bir gazetenin dolaşıma girmesi fikriyle “6 Kasım 2016” isimli tek bir gazete halini aldı. Baskıya hazırlığı ve baskı sürecinin yönetimi Cemil Batur Gökçeer tarafından yapılan bu iş, 1000 adet olarak, alışıldık gündelik gazete formu ve malzemesinde yeniden üretildi. 22- Şubat – 30 Mart tarihleri arasında Torun’da gerçekleşen sergisinin ardından hem yurt içinde, hem de yurt dışında yayılmaya başladı.
Bu yayılma alışkın olduğumuz sanat dağıtım kanallarından farklı yöntemler de izledi. Gönüllü bir ekip aracılığıyla gazete bayiilerine ve bakkalara bırakılarak özgün bir yol izlemesi hedeflenen gazete, sanatla ilgili kitlenin yanı sıra, geleneksel gazete okuyucusuyla da etkileşime girdi.

 

satın al