PAR/A.I.D.

14-15/12/2018

 

Afiş: Hilal Bozkurt

Fotoğraflar: İpek Çınar

Video: Cemil Batur Gökçeer

 

Program:

 

1.GÜN @Torun (19:00-23:00)

 

ACTS:

Doruk & Hilal

Hilal: Defter, kağıt, peçete, insan kolu, oda duvarı, sokak elemanı bulur, üzerine karalar. Karalananlar ceket ceplerinde taşınır. Çamaşır makinesinde yıkanır. Tekrar, tekrar, tekrar karalar. Karaladıkça umutlanır.

Doruk: Her türlü halı, kilim, paspas, halıfleks kenarına ses yapar. Teslim edebilir, götürebilir. Teslim etmeyebilir; yerinde dinlenebilir. Halının üzerinde uyunabilir.40 Hz/102 dB hissedilebilir.

Bu bir performanstır, Hilal oldukça içten karalar, Doruk karalama kenarına ses yapar. Aralarında bir kablo olduğu kesindir. Fırçadan boyaya, boyadan kağıda, kağıttan kabloya, kablodan Doruk’a gider. Eş zamanlı çoğalır, renklenir, seslenir. Seslenir, renklenir, çoğalır. Eş zamanlı.

 

Cinuty & Valetu

https://atacan.bandcamp.com/music

 

Rafet Arslan & Bos en Lommer

Yazar, müzisyen, küratör ve performans sanatçısı Arslan’ın enstrümanı ‘kendi’sidir. Gerçekliğin sınırsızca yeniden yaratılabildiği çağda sınırsızca kovalamaktadır.

Bos en Lommer Amsterdam’da bir mahalledir. Failimizle

bir ilişkisi olabilir. Arkada bir trompet yükselmektedir.

 

SPAREPARTS von OPEL

Çöl. Deniz. Sanayi.

 

2.GÜN (TORUN-HAYMATLOS)

 

YAMUK KÜRSÜ(TORUN) 14:00-18:00

 

1.Oturum

Özge Horasan: Dinlenebilir Arşiv Konuşma-Sergi

 

Erdener Önder-Ümit Üret: Kültürel Konumlanmanın Repousser, Retarde, Ajourner, Differer Terim ve Kavramları Üzerinden Tezahürü (Manifester)

 

Rafet Arslan: Fanzinden Ready-made Sanata Bir Alet Çantası Olarak D.I.Y. Pratikleri

 

2.Oturum

Şevket Akıncı: Kompozisyon Kapitalizmi ve Müziğin Gerilemesi

 

Laçin Tutalar: Normal Bir Kesinti: Sokak Müziğinin Kesintili ve Akışkan Halleri

 

MUTFAKUNDERGROUND

 

FORUM/ RADYO/ DJ SET (HAYMATLOS) (19:00-02:00)

 

Forum

 

Bankpank-lar

 

 

‘Kolektifler Konuşuyor’ alt başlığında katılımcıların desteğiyle açık bir forum yapılacak. Tayfaların/grupların/toplulukların ve ötesinde bireylerin kültürel üretim ekseninde nerede durduğu, ne yapıp ne yapmadığı ve belki nasıl daha iyi olabilir gibi sorulara -varsa- cevapları beraber bulmaya, ele almaya çalışacağız. Forum Radyo Modyan üzerinden canlı yayınlanacak. Ardından Modyan’ın sevgilisi Bankpank (Berna Göl-Kıvanç Sert-Ümit Üret) DJ seti ile geceyi kapatacak.

 

 

——————————————

 

 

A.I.D (Art is Dead); tanımlanmış müzikal kriterlerden bağımsızlaşma gayesi ile 2014 yılında bir araya gelmiş İstanbul menşeli bir oluşumdur. Art is Dead ismi müziğin yeni teknolojiler, yeni yöntemler, akıl yürütmeler ve deneysel eğilimler sonucunda ulaştığı son duruma gönderme yapan akışkan bir üst başlıktır. Konser mekânlarında ya da ev, stüdyo, otopark gibi mekânları dönüştürerek yaratılan alanlarda hem icracı hem de dinleyici açısından müziğin deneyimlenmesi bir tür “kendinde amaç”tır. A.I.D çatısında her emek gönüllülük esası ile verilmektedir. Oluşumun A.I.D ZINE adlı bir fanzini ve etkinlikler sırasında vegan yiyecekler hazırlayan MUTFAKUNDERGROUND isimli bir kardeşi vardır. Ayrıca Yamuk Kürsü başlığı altındaki söyleşilerle bir tartışma alanı açılmaktadır. A.I.D böylesi bir deneyimi paylaşmakta ve bunu sürekli hale getirmeye çalışmaktadır.

 

 

Torun; sanatın paylaşımını mümkün kılan kanallarda alternatif modeller araştırır, dener ve uygular. Piyasa ekonomisinden ve siyasi engellerden sıyrılmış; sanatın, sanatçının ve sanat etrafında birleşen seyircinin merkeze alındığı, herhangi bir kurumsal ya da ekonomik faydanın barınmadığı bir çatıyı ayakta tutmaya çalışır.

 

 

Bankpank; Kıvanç Sert ve Ümit Üret’in Manifaturacılar Çarşısı Plakçılık Sunar projesi vesile ile başlattıkları bir Radyo Modyan programının ismi. Tür ayrımı gözetmeden ama çoğunlukla punk/noise/elektronik omurga janralarının çalındığı programda farklı mecralardan bir çok tasarımcı, radyo programcısı, DJ, akademisyen, ‘normal insan’, müzisyen katıldı. Radyo programları haricinde Pixie, Peyote, Bilgi Üniversitesi, Minimüzikhol gibi mekanlarda DJ setleri de yapan ikiliye bu sene Bankpank+lar olarak destek veren Berna ve Kek de katıldı.

 

 

Radyo Modyan; 2016 yılından beri Kadıköy ve çevresinde internet üzerinden yayım yapan bir yayın organizasyonudur. Amacı daha önce müzikle tecrübesi olmuş/olmamış bireylerle bir araya gelip onlara üretim yapabilecekleri bir mecra, bir düzlem sunmaktır. Misyonumuz internetin ulaştığı her haneye girip insanlarla müziğimiz ve radyo programlarımız üzerinden etkileşim halinde olmaktır. Radyo yayınlarına ek olarak, İstanbul’un önemli merkezlerinden Kadıköy’de düzenlediği etkinliklerle de, müzik ve kültürün her alanına dokunmaktadır. Radyo Modyan, özgün ve kaliteli içerik üretmek kadar teknik altyapısı, yenilikçi projeleri ve tümleşik yapısıyla internet radyoculuğu dendiğinde Türkiye’de akla gelen radyo olmayı hedeflemektedir.

 

 

MUTFAKUNDERGROUND; gücünü sebzelerden, aromasını fikirlerden alarak oluşan yaratıcı ve deneysel bir mutfaktır. Mevsimsel yiyeceklerle hazırlanan menüler oluşturur. Tabak sunumlarını çok sever. Değişik tarifleri bünyesinde barındırır. Yemeğin kültürel boyutu ile ilgilenir.

Çeşitli müzik etkinliklerinde yemek standları oluşturmuş, katılımcılara farklı deneyimler yaşatmıştır. Farklı mekanlarda vegan mutfak ile ilgili atölyeler düzenlemiştir.

 

Torun; Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2018-2019 kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.

Torun’un mekânı Müjgân Bestekar tarafından sağlanmaktadır.