KuirFest – Sergi: Seni Burada Bekliyoruz (We are Waiting for You Here)

15-22 Ocak  // January 2016

 

Pembe Hayat KuirFest beşinci yaşını karşılarken, festival dostlarını dünyanın her yerinden ilgi çekici hikâyelerden oluşan gösterim programının yanında birbirinden cazip etkinlikleriyle de bir araya getiriyor.

 

Örgü Ören Erkekler adlı ilk uzun metrajlı belgeselini tamamlamak üzere olan Cemal Akyüz, Dramaqueer Sanat Kolektifi ve Tom Kalin’in işlerinin yer aldığı Seni Burada Bekliyoruz (Aqui Te Esperemos) isimli sergi 15-22 Ocak tarihlerinde Torun’da #KuirFest2016 kapsamında sanatseverlerle buluşacak.

 

Cuma Kaya, Hülya Dolaş ve Volkan Eray tarafından kurulan ve yeni katılımcılarla ortak üretime açık olan “Dramaqueer” Sanat Kolektifi, çalışmalarında toplumsal cinsiyet ve beden politikaları üzerine kafa yorarken yanlarına popüler olanı da alıp, “drama meyilli” hâllerini queer tavırlarıyla birleştiriyor.

 

KuirFest Tom Kalin’i Türkiye’ye getirmişken, yönetmenin kuir sanatta önemli bir yeri olan video işlerinden bir seçkiyi de seyirciyle buluşturmadan bırakmıyor. Kalin’in video işleri daha önce sayısız uluslararası film festivalinde gösterildi, Paris’in Georges Pompidou Sanat ve Kültür Merkezi ve New York’ta MoMA gibi önde gelen kültür merkezleri ve müzelerde kalıcı koleksiyonlara dâhil edildi ve Venedik Bienali gibi önemli sanat etkinliklerinde yer aldı.

 

Bir dönem AIDS aktivizm kolektifleri Gran Fury ve ACT UP ile provokatif sanat projeleri ve performanslar üzerine çalışan Tom Kalin; video işlerinde gey cinselliğini ve kimliğini tarihsel olarak incelerken, hatırı sayılır bir kısmında da AIDS üzerine eğiliyor. AIDS üzerine gerçekleştirdiği videolarında, homofobi, dışlanma ve hastalığın genel algısı üzerine çarpıcı işlere imza atıyor.

 

 

 

 

* Torun, “Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2015” kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.

 

//

 

Pink Life QueerFest welcoming its 5th year various of attractions while bringing the festival fellows with its’ triggering narrations from all around the world within the film programmes.

 

Aqui Te Esperemos exhibition will meet with the artlovers between 15th-22nd of January as part of #QueerFest2016 which will include Dramaqueer Art Initiative’s and Tom Kalin’s works along with Cemal Akyüz’s first featured film Knitter Males.

 

Dramaqueer Arts Collective is a open group to joint productions with its new attenders, is founded by Cuma Kaya, Hülya Dolaş and Volkan Eray. The Collective is pondering on gender and body politics in their work, merging their “drama inclined” status with a queer attitude.

 

Since Queer Fest invited Tom Kalin to Turkey, the fest is not letting the significant director’s video anthology go without bringing him with his viewers together. Kalin’s video works have been screened at countless international film festivals, included in leading cultural center’s and museum’s permenant collections such as Paris Georges Pompidou and Cultural Center and New York MoMA and shown at important cultural events such as Venice Bienalle.

 

Tom Kalin who worked on provocative arts projects and performances with AIDS activism collectives Gran Fury and ACT UP; observes history of gay sexuallity and identity while adressesing predominantly on AIDS in his video works. In his AIDS oriented works, he puts his stiriking signature on homofobia, exclusion and general perception on the disease.

 

Opening: January 15, Friday 18.30

Date: 15-22 January 2016

 

*Torun, is supported by SAHA as part of “Support Fund for The Sustainability of Independent Art Initiatives, 2015”

 

 

 

poster: Mert Batırbaygil

fotoğraflar: Mert Acar