KGA – II -SOYBOT (Ken Guru AH?)

Çağrı: 4-29.09.2019
SOYBOT ile zin yapım atölyesi: 9-11.10.2019

 

Atölye Sorumlusu: Cemil Batur Gökçeer
İlaç Kutusu Tasarım ve Uygulama: Alper Kara
Fotoğraf ve Videolar: Yusuf Nadir Kadıoğlu
Atölye Ekibi: İpek Çınar, Ümit Üret, Buse Yağmur Buluç, Emre Güven Kargı

 

KGA’nın Ekim ayındaki ikinci faslı, SOYBOT ekibi eşliğinde kolektif bir zin üretimine doğru eriyor.

 

SOYBOT Viyana merkezli bir mikro yayınevi ve rizo baskı stüdyosu. Ekip üyeleri grafik, illüstrasyon ve bu dalların uygulamalarında kullanılan donanımlara yakınlık besliyorlar. Zinler, karikatürler, resimler, animasyonlar, çizimler, uzaylılar, canavarlar, gürültü, çizgi filmler, şiirler, tipografi ve baskı, çizmek, boyamak, yaratmak ve bir daha yaratmak sevdikleri şeyler. SOYBOT farklı disiplinleri medyalar arası bir çalışma pratiğiyle, rizo baskı ağırlıklı bir matbu üretimde yan yana getirmekte. Kolektif yayın üretimi, sergiler ve uzay yolculuklarının yanı sıra, 2014’ten bu yana neredeyse her ay, gerçekleştirdikleri etkinlikleri “Rizo Friday”de; rizo baskı ile ilgili sorulara cevap vermeyi ve olası iş birlikleri yaratmayı amaçlıyorlar. SOYBOT’un sanatçıları birlikte çalışmak için heyecanlandıracağını düşündüğümüz oldukça zevkli web sitesinde şimdiye dek üretmiş oldukları yayınları görebilirsiniz.

www.soybot.org

 

9-10-11 Ekim tarihlerinde SOYBOT ekibinden Bernhard Fuchs, Marie Fegerl ve Andrea Habith eşliinde katılımcılar çoğaltılabilir bir zin ve bir adet de A0 ebadında dev-zin üretmek için bir araya gelecekler. 12 Ekim’de SOYBOT’un kendi üretimlerinin de içinde olduğu bir sergi ile üretilmiş olan bu yeni zinler izleyicilerle buluşacak.

 

Atölyede ihtiyaç duyulacak malzemeler; siyah ve beyaz renkler, kolaj envanteri, makas, jilet, karton, temel dikiş malzemeleri ve müzik. Atölyeye katılım ücretsiz, katılım 12 kişi ile sınırlı. 50 adet basılacak zinin baskı masrafları katılımcılar, Torun ve SOYBOT tarafından ortaklaşa karşılanacak. Üretilen 50 adet zin katılımcılara dağıtılacak, Torun ve SOYBOT arşivlerinde yer alacak.

 

Katılımcı olmak için 3-9 adet arası görseliniz ve kendinizden serbest bir şekilde bahsettiğiniz kısa bir bilgi metni ile, 29 Eylül Pazar gecesine kadar, info@torun-web.com adresine mail atabilirsiniz.

İngilizce gerçekleşecek atölye, katılımcıların ihtiyaç duyması durumunda Torun ekibi tarafından tercüme edilecek.

 

Katılımcılar:
Yalım Ardıç
Ecem Arslanay
Çağrı Avcı
Mert Batırbaygil
Deniz Boz
Hilal Bozkurt
İrem Gözü
Doruk Kafa
Hazel Kılınç
Lara Kiroft
Onur Kutluoğlu
Sera Marshall
Yağmur Özdemir
Kıvanç Sert
Apo Teke
Ertürk Tekneci
Kibele Yarman
Elif Yıldız

 

poster: Amir Jamshidi

fotoğraflar: İpek Çınar

Bu atölye Avusturya Büyükelçiliğinin desteği ile gerçekleşmektedir.
Torun; Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2018-2019 kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.
Torun’un mekânı Müjgân Bestekâr tarafından sağlanmaktadır.