Hüseyin Arıcı – Çağdaş Sülüklerin Sergisi

6 – 29 Kasım // November 6th – 29th

 

İnsan hikayelerini omurgasız canlılar üzerinden anlatma yolunu seçen Hüseyin bu sefer bizi sülüklerle karşı karşıya getiriyor. Yaşamsal faaliyetlerini asalak olarak sürdüren bu ‘omurgasız’ canlıların, insana özgü eylemlerini metaforik bir anlatımla karşımıza koyan Hüseyin, sülüklerin Torun’u istilasına yataklık edecek. Sülüklerin kendi ağızlarından anlattıkları dünyevi hikayelere şahit olacağımız bu sergi, bizleri güncel sanatın sistem eleştirisini sunduğu bir manifesto ve enstelasyonla karşılayacak. Torun’un bu sezon açılış sergisi olan Çağdaş Sülüklerin Sergisi, 6 Kasım Cuma günü saat 18:00 ‘de açılacak, 29 Kasım tarihine kadar da ziyarete açık kalacak.

 

“İki çeşit sülük vardır; biri doğası gereği kirli kanı emer ve şifa verir, diğeri temiz kanı emer ve çatlayana kadar emmeye devam eder. Bu yeryüzündeki bütün sülükler için geçerlidir.”

 

(Torun, “Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2015” kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.)

 

//

 

Opting to tell his human stories through invertebrates, Hüseyin now brings us face to face with leeches. In order to expose the very human acts of these parasitic “spineless” beings, Hüseyin will aid in the leeches’ invasion of Torun. The exhibition, in which we will witness mundane tales from the leeches’ mouths, welcomes us with a manifesto and an installation, criticizing the system of contemporary art. The Show of Contemporary Leeches is this season’s inaugural exhibition at Torun. It opens on Friday the 6th of November at 18:00 and will remain open to the visitors until the 29th of November.

 

“There are two types of leeches, one sucks the black blood and heals and the other sucks the arterial blood and it keeps sucking until dying from it. This is true for all leaches on Earth.”

 

(Torun is supported by SAHA as part of “Support Fund for The Sustainability of Independent Art Initiatives, 2015” )