Görkem Ergün – F.S.T.R.

19 Aralık / December 2014 – 12 Ocak / January 2015

Açılış // Openning, 19 Aralık // December 2015 18:00

 

Görkem Ergün, üretimini fotoğraf alanında gerçekleştiren bir sanatçı olmasına karşın, geçtiğimiz sene boyunca fotoğraf malzemesini, epoksiden kıla bir çok farklı malzemeye sokup çıkarttığı bir deneme süreci içerisindeydi. Görkem, herhangi bir bağlama oturtma gereği duymaksızın, malzemenin ve fotoğrafın onunla konuşan anlamlarının çarpışmasından oluşan bu çalışmalarını yanına alarak önümüzdeki günlerde Torun’a geliyor. 19 Aralık’ta açılacak sergiye bu işlerine ek belki mekanın sunacağı belki de bakkaldan bulacağı yeni bir malzeme de işin içine karışabilir. Görkem’in işleri ve Torun’da geçireceği sürede ortaya çıkacaklar Ocak’ın 12sine kadar mekanda olacaklar.

 

“fotoğrafın talep ettiği özeni ona gostermeye başladım sanırım. fotoğrafı fotoğraf kılan ozelliğinden faydalanmak istiyorum, onu çığrından çıkartmak, gürültü yapmasını sağlamak.

 

malzeme olarak fotoğrafin kendisi ve diğerleri. Catışmaların ve karşıtlıkların içinde, bolca malzemenin işe karıştığı, küçük-büyük müdahalelerle gelişen, bazen bir rituel halini alan, dokunulan, tek’e indirgenen ve bir yandan hızla fosilleşen, boyutlanan, sertleşen, ve tüm bu süreçlerin açabileceği o uzayda doğaçlamalar yapılan, derken yapılaşan ve gelişerek ve-ya gerileyerek katmanlaşan bir süreç.

 

başla bırak, bekle bak…”

 

*from science to ritual

 

//

 

Görkem Ergün is an artist who is producing artworks based on photography. However during the last year he experimented combining photographs with unusual forms of mediums , such as epoxy and hair. He isn’t necessarily obsessed with context, on the other hand he’s more interested in the material and its limits. Görkem will be using Torun as a working space for a week and since he’s transforming everyday materials and combing them with photography, this one week work in progress might as well turn into a surprising experience in which the materials form the close by supermarket can be included. The result of this process can be seen at Torun between 19 December and 12 January.

 

“I guess I finally started to show the assiduity that photographs need. I want to take advantage of the genuine characteristics of the photograph, I want to transform the photograph into something more riotous.

 

Material itself and the others… It’s a ritual that combines contrast and collision and sometimes blends in with different materials. It’s a process that develops with every small or big interference, and improvises while it evolves and thus being fossilized, photography might flourish or deteriorate its structure.

 

Start, give up, wait and see… ”

 

*from science to ritual