F: Fotokopi Yayın Projesi

20.09-05.10.2019 18.00

 

Hayy Açık Alan, Kültür İçin Alan desteği ile Umut Altıntaş’ın küratörlüğünde İzmir’deki ilk sergisinden sonra Eylül ayında Diyarbakır, İstanbul ve Ankara’da olacak.

 

Sergi, 20 Eylül – 5 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara’daki Torun’da, 10 – 20 Eylül 2019 tarihlerinde Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde, 7 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır’da A4 Atölye’de izleyicilerle buluşacak.

 

F için farklı disiplinlerde üreten 25 sanatçı, fotokopi makinesinin sınırlı imkanları dahilinde, yalnızca A5, A4 ve A3 boyutları içerisinde kalarak, “özgünlük, kopyalama, çoğaltım, dağıtım ve format” gibi kavramları sorguladıkları bir iş üretmeleri için davet edildi. Her sanatçı, kendi mesleki pratiklerini de işe dahil ederek birer fotokopi iş ile bu davete cevap verdi. Fanzin kültürünün kavramsal bir temsil biçimi olarak da tanımlanabilecek bu denemeler F üst başlığı altında kendi isimlerini taşıyan, özgün birer yayına dönüştü.

 

F projesinde konu, malzeme ve üretim süreci her ne olursa olsun, nihai iş fotokopi ile sonuçlanmıştır. Dolayısıyla F, orijinal olarak adlandırılabilecek bir kaynağın izinin sürülmesine gerek kalmadığı, kopyalanan aslını geride bırakan, kopya olmaktan çıkıp kaynağın kendisi olan bir fotokopi-yayın olarak tanımlanabilir. Sergide tümü incelenerek tüketilmeye açık olan bu yayınların bir kısmı, anlamlarını geleneksel kodeks formatında saklı tutarken, bir kısmı da sergilenme biçimleriyle anlam kazanıyor. F, oldukça aşina olduğumuz kâğıt standartları ve günlük kullanımda en yaygın baskı yöntemi olan fotokopi aracılığıyla üretimde yeniden düşünme ve anlamlandırma olasılıklarını sunuyor.

 

Sergide Yunus Ak, Pınar Akkurt, Deniz Aktaş, Ilgın Deniz Akseloğlu, Cenkhan Aksoy, Gizem Hız Altıntaş, Umut Altıntaş, Özgür Demirci, Orkun Destici, Canan Erbil, Fevkalade (Emre PArlak, Deniz Cem Önduygu), Cem İleri, Borga Kantürk, Okay Karadayılar, Ezgi Ceren Kayırıcı, Melike Koçak, Toros Mutlu, Aslı Narin, Metehan Özcan, Sarp Sözdinler, Melike Taşcıoğlu, Kusay Tatlı, Berkay Tuncay, Ulaş Uğur, Merve Ünsal, Erdem Varol’un işleri yer alıyor.

 

Sergiler ve etkinlikleri içinde barındıran bir proje olarak F’de yer alan işler,sanatçı yayını ile ilgilenen kurum ve kütüphanelerin arşivlerinde yer alacak, sanatçıların izinleri dahilinde makul fiyatlara satışa sunulacak veya dağıtılacak.

 

Projeye dair hazırlanan kitap ise Kasım ayında yayınlanacak.

 

*F Projesi Goethe-Institut, Hollanda Büyükelçiliği, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi’nin öncülüğünde başlatılıp, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Anadolu Kültür’ün işbirliğiyle gerçekleştirilen “Kültür için Alan” tarafından destekleniyor.

**Saha Derneği’ne destekleri için teşekkürler.

 

Torun; Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2018-2019 kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.

Torun’un mekânı Müjgân Bestekâr tarafından sağlanmaktadır.