Engin Sarı – 2013: A Space Odyssey

8-22 Kasım // November, 2013

 

2012 senesinde yine Torun’da gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisi (mm,km)’de olduğu gibi, Engin “2013: a space odyssey” isimli sergisinde heykel disiplininin klasik sorgularını bütünsel bir mekân algısıyla birlikte yeniden kurguluyor.

 

(mm,km) isimli sergisinde mekâna yerleştirdiği basamaklar, ek zeminler ve geçitler ile mekândaki devinime odaklanan sanatçı, bu defa Torun’un sergi alanlarına yeni yapılar inşa ediyor. Bu yapılar kapıları, pencereleri, koridorları ve bölmeleriyle beraber bir yandan içine yerleştiği mekâna karşı bir barınak oluştururken, bir yandan da mekândaki ‘oradalık’ haline ve hissiyatına karşı bir sorgu yaratıyor.

 

Engin Sarı 1984 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Heykel Anasanat Dalı’nda Sanatta Yeterlik çalışmasını sürdürüyor ve aynı kurumda Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor.

 

 

//

 

As in his first personal exhibition called (mm,km) held in Torun in 2012, Engin reconstructs the classicist questions of the sculpture discipline with a holistic space perception in his exhibition called “2013: a space odyssey.”

 

Having focused on the motion of the space by placing steps, additional floors and gateways in his previous exhibition (mm,km), the artist, this time, builds new structures on the exhibition spaces of Torun. With their doors, windows, aisles, and partitions, these structures form a shelter against the space they were placed in, as well as creating a query of the state and feeling of being “there”.

 

Engin Sarı was born in 1984, in Ankara. He’s doing his PhD at the Department of Sculpture, Faculty of Fine Arts at Hacettepe University where he currently works as a research assistant.

 

poster: Amir Jamshidi

fotoğraflar: Cemil Batur Gökçeer