Bora Başkan – Hiç bu kadar yakın hissetmemiştim (I’ve never felt so close)

19 Şubat – 9 Mart // 19 February – 9 March, 2013

 

İktidar, bio-politikalar aracılığıyla varlığını her geçen gün daha da kuvvetle hissettirip; niyetini bir sevgili kadar yakından kulağımıza fısıldarken, Bora Başkan, bu sergide, iktidar temsilleri ve bio-iktidar üzerine düşünen sosyal kuramcılardan aldığı cümleleri, grafik bir dille, popüler görsel ifadelerin içine yerleştirerek, iktidar karşıtı söylemi görünür kılmayı amaçlıyor. Yine bu nedenle, politik felsefe ile gündelik yaşamı aynı düzlemde bir araya getirmeyi deneyen sanatçı, bu cümlelere denk gelecek ideal estetiği aramak ya da bu cümleleri ideolojik sembollerle ifade etmek yerine, onları gündelik formların içine, yanına yerleştirdiğinde durumun vardığı estetiği izleyiciye sunuyor. Sergi, sanatçının bu çerçevede son dönemde ürettiği posterlere yoğunlaşırken 2007’den itibaren ürettiği defterlere ve otobiyografik çizimlere de yer veriyor.

 

***

 

m-est, ilk sergisini Torun’da Bora Başkan’la açıyor. Bir sanatçı tarafından sanatçı merkezli bir proje olarak başlatılan m-est, atölye ziyaretlerini ve yazıları, bir tartışma mekanı olarak kurgulanmış olan online mekanda yayınlıyor. Üreticilerin, ilgilendikleri konuları bu ‘mekan’da takip edebildiği, geliştirebildiği, tartışabildiği projenin gerçekleştireceği ilk serginin amacı, ‘akşam yemeği sohbetleri’ni örnek alan yayıncılık anlayışını, belki de güncel sanat alanında en sık kullanılan araç olan ‘tek kişilik sergi’ üzerinden düşünmeye çalışmak. Çok yönlü üretimini geçici bir süre için Torun’a taşıması istenen Bora Başkan’ın ‘Hiç Bu Kadar Yakın Hissetmemiştim’ adlı sergisi ile birlikte m-est.org’un içeriği sergi süresince evrilirken sergi paralelinde düzenlenecek olan etkinlik de bu tanıdığımız aracı işbirliği üzerinden yeniden kurgulamak için bir deneme niteliğinde.

 

//

 

While power is prevailingly felt with each passing day because of bio-politics—its intentions intimately whispered into our ears, like a lover—Bora Başkan employs his own words and borrows sentences from social theorists, who think about representations of power and bio-politisc, aiming to make visible discourses, which oppose power and embeds them in popular visual expressions with a graphic language. The artist further attempts to fuse political philosophy with daily life for this reason; instead of seeking an ideal aesthetic that will correspond to these sentences or one that will express ideological symbols, he places them in or next to quotidian forms, providing the viewers with the aesthetic of the situation that he arrives at. The exhibition focuses on the posters that the artist has produced recently within this framework and also hosts notebooks and autobiographical drawings from 2007 to now.

 

***

 

m-est’s first exhibition opens at Torun with Bora Başkan’s work. m-est, an artist-driven project initiated by an artist, publishes studio visits and articles online and is constructed as a discussion space. Producers trace, develop, and discuss issues of concern in this ‘space’, a publishing philosophy that revolves around the idea of dinner conversations, which is now being re-considered in the framework of a one-person exhibition—a most common medium in contemporary art. Bora Başkan’s exhibition ‘I’ve Never Felt So Close’ is an attempt to carry the artist’s multi-dimensional production to Torun. m-est.org’s content will evolve during the course of the exhibition while satellite events will help enable the re-construction of a collaborative framework for this format that we are most intimately acquainted with.

 

poster: Amir Jamshidi

fotoğraflar: Cemil Batur Gökçeer