BOLERO

17 – 19 Nisan // April 2015

Açılış // Opening 17 Nisan // April 18:00

 

BOLERO, hareket halinde uluslararası bir sanat projesidir.

 

Bolero dünyayı dolaştıkça büyüyen göçebe bir sergidir. Ziyaret ettiği her ülkede karavana yerel gazeteler üzerine yapılmış sanat çalışmalarıyla yeni sanatçılar katılır.

 

Bolero Belçika’da yaşayan ve çalışan Frank JMA Castelyns, Willo Gonnissen, Mulugeta Tafesse ve Pierre Mertens adlı dört sanatçının başlattığı bir inisiyatiftir. İlk Bolero sergisi Etiyopyalı sanatçılarla beraber Addis Ababa şehrinde gerçekleştirildi. O günden bu güne, Bolero Dar Es Salaam (Tanzanya), Prince Albert (Güney Afrika), Ho Chi Min (Vietnam), Bangalore (Hindistan), Dortmund (Almanya), Beijing (Çin) ve Manifesta 9’un paralel etkiliği olarak Genk (Belçika) şehirlerinde ortaya çıktı.

 

Medya olarak gazete kâğıdı sayfaları kullanmak, nakliye ve sigortalama problem olmaksızın, kısa sürede uluslararası bir sergiyi yaratabilmeye olanak tanır. Yerel gazete kâğıdı sayfaları farklı kültürlerden değişik sanatçıların dokunuşlarıyla sanat eserlerine dönüştürülür. Her geçen gün büyüyen koleksiyonuyla Bolero sergisi, küresel sanat ortamının birliğini ve çeşitliliğini gösterirken, dünyada özgür basın ve özgür ifade ihtiyacına da işaret eder.

 

Nisan 2015’te Bolero, Ankara ve Cape Verde adlı iki şehirde sergilenecek.

 

Bolero’ya Ankara’da aşağıdaki sanatçılar katılacaktır:

Mert Acar, Ece Akay, Erin İlkcan Aslan, Mert Batırbaygil, İpek Cınar, Gözde Çöklü, Onur Kutluoğlu, Seval Sener, Umut Şumnu, Jerome Symons, Roeki Symons.

 

www.artbolero.be

info@artbolero.be

 

poster: Mert Acar

fotoğraflar: Cemil Batur Gökçeer