Beril Or – Uyku

26 Şubat – 14 Mart // Feb 26th – Mar 14th

Açılış: 26 Şubat, Cuma 18:00 // Opening: Feb 26th, Friday at 18:00

Beril Or 26 Şubat’ta “Uyku” sergisi ile Torun’u uykunun içinde barındırdığı hallerin/hissiyatların tekrar deneyimlenebileceği bir alana dönüştürüyor. Uykuya ait nesnelerin biçimsel, görsel ve boyutsal hallerini vurguladığı sergide, sanatçı izleyiciyi bazen bulutlar üzerinde hissettirirken bazen de uykunun gerçek hayatla arasındaki kontrolsüz olan yalıtılmışlık anını yaşatıyor. Sanatçı bu izolasyonun içinde barındırdığı yumuşak-sert ve rahat-huzursuz ikilemlerini bir araya getirirken, izleyicileri de bu uykuya dahil ediyor. Beril’in uykuya davetini 26 Şubat – 14 Mart 2016 tarihleri arasında Torun’da görebilirsiniz.

 

“Uyumak, rahat yataklarımızda hem çok huzurlu ve rahatlatıcı, hem de dış dünyayla olan tüm bağlarımız kesildiği için bir o kadar tedirgin edici. Hem herkes gibi olduğumuz, hem sadece kendimiz olabildiğimiz tek durum. Hem herkesle eşitlendiğimiz hem de herkesten ayrıştığımız, aynı anda birçok yerde olabildiğimiz ya da hiçbir yerde olmadığımız…“

 

(Torun, “Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2015” kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.)

 

//

 

Beril Or, with her exhibition “Uyku” (Sleep) on February 26th, turns Torun into a space where senses that sleep contains within may be re-experienced. In this exhibition, emphasizing the formal, visual and dimensional states of objects that are associated with sleep, the artist makes the audience feel like they’re on top of clouds, while also making them live the the moment of uncontrolled isolation between sleep and real life. The artist brings together the dichotomies of soft/hard and comfort/disturbance that reside inside this isolation, and includes the audience in this sleep. Beril’s invitation to sleep may be viewed in Torun from February 26th to March 14th.

“To sleep is very comforting and relaxing in our comfortable beds, but it’s also disquieting just as much for it cuts all our ties with the outside world. It’s a singular state in which we can be both like everyone else and just our selves at the same time. A state where we’re equal to all but also separate from all, one where we’re in many places at the same time or nowhere at all…”

 

(Torun is supported by SAHA as part of “Support Fund for The Sustainability of Independent Art Initiatives, 2015” )