Ayşegül Algan – ‘4/Uzay Servisinden’

29 Ocak – 20 Şubat // Jan 29th / Feb 20th

 

Açılış: 29 Ocak, Cuma 18:00 // Opening: Jan 29th, Friday at 18:00

Ayşegül, bilinçaltından yükselen imgeleri ve tüm akışkan fikirleriyle, henüz bilinmeyenin varlığını/neliğini sorgulayarak başkalaşacağı bir yokluğun peşinden gidiyor. ‘Gerçek/gerçekdışı’nın sınırlarını yüzeylerden taşıp mekana dökülen bir sanat fikri ile zorlayan Ayşegül, renklerin dar geldiği yerde sözcüklere, sözcüklerin yetmediği yerde ise mekana dört kolla sarılıyor. İç ve dışın birbirine geçtiği zihninde cevabını bilmediği tüm sorular yankılanırken; Torun’un her noktasına nüfuz etmeyi hedefleyen bu deneyimi paylaşmak için izleyiciye de çağrıda bulunuyor.

 

“Parmağındaki mürekkebi yalamamla

Bilincimi mutfakta bıraktım

Koni,üçgen prizma..Çeşitli kesim

Yerine bıçak setini yerleştirdim

Sonra mutfağı da evden attılar

Sıçradım pencereden

Ellerini çoraplarıma düğmeleyerek

Teninin yorgunluğuyla tırmanış çok zor

Bilmiyorum ben de ne yaptığımı

Portreme parmakların çakılırken

Üçgenler,çiviye akıyor

Sıçrarken göbeğinde

Tekrar tekrar geliyorum”

 

 

(Torun, “Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2015” kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.)

 

//

 

Ayşegül, with her ascending imagery from the subconscious and all of her fluid ideas, chases after a nothingness that will metamorphose through its questioning of the existence/nature of the not-yet-known. She pushes the boundaries of the “real/unreal” with her idea of an art work that breaks out of the surfaces and flows into the space itself; she embraces words where colors prove insufficient, and space when words prove insufficient.

As all these questions echo inside her mind, where the interior and the exterior merge into one, she calls upon the audience to share this conundrum.

 

 

(Torun is supported by SAHA as part of “Support Fund for The Sustainability of Independent Art Initiatives, 2015”)