Amir Jamshidi & Ata Kam & Okay Karadayılar

30 Kasım – 21 Aralık 2018

 

1-4 Aralık tarihleri arasında, Torun ve SALT Ankara iş birliğinde düzenlenecek olan sanatçı yayınları atölyesi KGA – I’in yürütücüleri, her biri tasarımları ve basılı yayını ele alış biçimiyle şahsına münhasır üç tasarımcı Amir Jamshidi, Okay Karadayılar ve Ata Kam; ürettikleri yayınların ortak bir sergisiyle bir araya geliyor.

Sergi, bu üç tasarımcının birbirinden farklı üslup ve yöntemlerini daha iyi irdeleyebilmek adına; Ata Kam’ın FAİL Books bünyesinde sanatçılarla ortaklaşa ürettiği kitapları, Amir Jamshidi’nin özgün tipografik yorumlarının ön plana çıktığı posterlerini ve Okay Karadayılar’ın OnaGöre bünyesinde sanatçı ve kurumlarla iş birliği içerisinde gerçekleştirdiği üretimlerini içeriyor.

Ayrıca bu sergiye paralel olarak, açılış gecesine Amir Jamshidi, Ata Kam ve Okay Karadayılar’ın kendi üretim pratikleri üzerine konuşacakları birer sunumları eşlik edecektir.

19:00 – Sunumlar
Amir Jamshidi: Çiz-Yaz ve Kaydet
Ata Kam: Faili Belli
Okay Karadayılar: Yakın Tarihten Seçme Projeler

Amir Jamshidi
1985 İran doğumlu grafik tasarımcı Amir Jamshidi; lisans eğitimini İran Azad Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Özellikle tipografi, illüzyonist görsel ve basılı yayına yönelen tasarımcı; üretimlerin insanlara ulaştırılmasında bir aracı niteliği taşıyan Ankara’daki inisiyatiflerden Yumuşak G ve Torun’un tasarımcı ve kurucularındandır. Jamshidi şu anda çalışmalarına İstanbul menşeli tasarım, basılı/online yayın ve görsel kimlik alanlarında iş üreten ve Galata Rum Okulu, BANT Mag., Anadolu Kültür gibi görsel, işitsel ve kültürel alandan birçok kurumla ortak çalışması bulunan Studio Pul’da devam etmektedir.

Ata Kam
Atalay Yeni, sanat üretimini görsel ve yazı ile inşa eder. Fail books onun sanat pratiğinin bir parçasıdır. Kendiliğinden örgütlenen kolektiflerle, sanatçılarla işbirliği içinde çeşitli çoğaltım yöntemlerini kullanarak yayınlar üretir.

Okay Karadayılar
Grafik tasarımcı Okay Karadayılar; Arter, İKSV, SALT, Lars Müller Publications, Sharjah Bienali, Altyazı Aylık Sinema Dergisi gibi ağırlıklı olarak kültür sektöründen kurumlarla çalışmaktadır. Ayrıca Arkitera, Şanal Mimarlık ve Ceneviz Gayrimenkul gibi mimarlık ve inşaat sektöründeki şirketlerle projelerde yer almış, iletişim danışmanlığı yapmıştır. İmkân Mekân (2007-2011) adlı kamusal mekân için think-tank girişiminin ve Bandrolsüz adlı sanatçı kitabı yayıncıları kolektifinin kurucularındandır. Karadayılar ayrıca Frederic Lezmi ve Kerimcan Güleryüz ile birlikte hayata geçirdiği Book Lab projesi ile kariyerinin ortasındaki sanatçıların kitap mecrasıyla tanışmasını ve kitap üretmesini sağlamaktadır.

 

poster: Mert Batırbaygil
fotoğraflar: İpek Çınar, Cemil Batur Gökçeer

 

 

Torun; Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2018-2019 kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.
Torun’un mekânı Müjgân Bestekar tarafından sağlanmaktadır.