Alper Yıldırım – Lendemain Demain

15 – 16 Ekim // October 15th – 16th

Açılış: 15 Ekim, Cumartesi 18:00 // Opening: October 15th, Saturday at 18.00

Performans: 20:00 // Performance: at 20.00

 

Bu benim arşivim, tekil bir manzara. Fotoğraf ve müzik.

 

“Lendemain Demain” ilhamını Borges’in “Ölümsüz” isimli kısa öyküsünden alıyor. Hikaye, hayatını Ölümsüzler Kenti’ni aramaya adamış bir askerin orayı bulduktan sonraki başkalaşımı üzerine. Kent çağlar önce terk edilmiştir. Ölümsüzler, ayrılış esnasında kenti baştan inşa etmişlerdir; yapılar artık çarpık ve kullanılamazdır. Bütün bir kent anlamsız ve amaçsız bir labirenti andırmaktadır. Bireyin ölümsüz olduktan sonra artık zamanın bir önemi kalmaması; böylece bir kente, hatta herhangi bir harekete bile ihtiyaç duymamasından bahsediyor Borges.

 

Çektiğim fotoğraflar ve bestelediğim müzik ile ben de bir kent inşa etmeyi deniyorum; sahipleri tarafından yalnız bırakılmış mekanlar, artık kullanım amaçlarını yitirmiş manzaralar ve nesneler. Lendemain Demain, bir mekandaki terk edilişten sonra oluşan boşluk hissi ve bu hisse eşlik eden çevreye odaklanıyor.

 

Serginin önceden belirlenmiş bir kurgusu olmayacak; izleyicilerin fotoğrafları duvara rastgele çakılmış çivilerden istediğine yerleştirmesini bekliyor olacağım. Ölümsüzler Kenti sakinlerinin yaratısına benzer biçimde, elde bulunan malzemelerin baştan bir araya getirilmesiyle yeni bir kurulum oluşturulmasını amaçlıyorum.

 

Açılış günündeki Lendemain Demain’in canlı performansında; akustik, ambient ve dokusal türlerin yanı sıra ortam sesi de bir katman olarak eş zamanlı kullanılacak.

 

Konuk müzisyenler: Enis Çakar (ZELEIA) & Egemen Kırkağaç

 

//

 

This is my archive, a sole landscape. Pictures and music.

 

“Lendemain Demain” is inspired by the Borges short “The Immortal.” The story is about a soldier on the trail of The City of the Immortals, and the transformation he experiences after he finds it. The city had been abandoned ages ago. The Immortals had rebuilt it prior leaving; the buildings are now warped and unusable. A whole city resembling a meaningless, useless labyrinth. Borges writes about time losing its meaning once a person is immortal; therefore no longer needing a city, or even any acts.

 

I attempt to build a city with my photographs and the music I’ve composed; places deserted by their inhabitants, landscapes and objects that have lost their purpose. Lendemain Demain focuses on the feeling of hollowness once a place has been abandoned, and the environment that accompanies this feeling.

 

The exhibition will not have a predetermined narrative; I will ask the attendees to place the photographs onto nails placed onto the walls randomly. Like the creation of the inhabitants of The City of the Immortals, I aim to form a new installation by reusing materials that are available at hand.

 

During Lendemain Demain’s live performance on the opening day; acoustic, ambient and textural genres of music will be used while simultaneously blending in the background noises.

 

Guest musicians: Enis Çakar (ZELEIA) & Egemen Kırkağaç