Ahmet Doğu İpek, “Günler”

23.05.2019 – 15.06.2019

Açılış: 23 Mayıs Perşembe, 18:00

Söyleşi: 23 Mayıs Perşembe, 19:30

 

Afiş: Alper Yıldırım

Fotoğraflar: İpek Çınar, Cemil Batur Gökçeer

 

 

Ahmet Doğu İpek’in 2017 yılında Galata Rum İlkokulu’nda sergilenen çalışmalarının bir bölümünü bir araya getiren kitabı “Günler”, Temmuz 2016 ile Mart 2017 arasında devam eden üretiminin sonucu. “Günler” serisi, sanatçının daha öncesinden aşina olduğumuz ince detaylı, kaotik, teknik işlerinden daha farklı bir yapıya sahip. Sanatçının 157 gün boyunca her gün yeni bir kağıda bir parça boya dökerek ve boyanın kendi yolunu bulmasına izin vererek ürettiği seri, meditatif bir yan taşıyor. Bu karelerin her biri bir yandan yapıldığı günün hafızasına sahipken; diğer yandan sanatçısının ve ülkenin o dönemki ruh halini yansıtıyor; sessiz, karanlık ve soyut.

 

Kitapta “Günler”in yanı sıra, bu serinin devamı niteliğindeki “Yıldızlar (Gece)” çalışması da yer alıyor. Yine benzeri bir üretim yöntemiyle, Hint mürekkebi ile boyanmış devasa bir kağıdın üzerine her gün düzenli bir şekilde çentikler atarak ürettiği bu çalışma; hem üretim biçimi, hem de yarattığı sabırlı, sessiz, sağaltıcı hissiyle, günleri geceye tamamlıyor. Bu iki çalışma, Selen Ansen’in eserlerden ilham aldığı “Nyx” adlı şiirinin eşliğinde; karanlık, kutu biçimli bir kitabın içine yerleşiyor.

 

Yayıncı: MASA

Üretim Yılı: 2018 (750 edisyon)

Boyutlar: 28×24 cm

Şiir: Selen Ansen

Editör: Nilüfer Şaşmazer

Çeviri: Nazım Dikbaş (TR-ENG), Selen Ansen (FR-TR)

Kitap Tasarımı: Valentina Abenavoli

SAHA Derneği’nin desteğiyle hazırlanmıştır.

 

Ahmet Doğu İpek’in (1983, Adıyaman) çalışma pratiği özenli ve titiz olarak tanımlanabilir. Sanatçı, meditatif bir stil ile, suluboya ve kurşun kalem gibi geleneksel materyalleri kullanmasına rağmen yenilikçi bir tekniğe de sahip. Çok katmanlılık, karmaşıklık ve siyahlık, sanatçının eserlerindeki ortak özellikler olarak görülebilir. Siyah rengine olan takıntısı, özellikle bu ortak zemini derinlikle keşfetmesine olanak veriyor. Ahmet Doğu İpek, bireysel üretimlerinin yanı sıra başka sanatçılarla geliştirdiği işbirlikleri aracılığıyla farklı medyumlar kullanarak üç boyutlu, mekâna özgü çalışmalar da gerçekleştiriyor.

 

Sanatçı, ilhamını postmodern toplumlardan alıyor olsa da, “kitle” kavramı ve Negri & Hardt, Canetti, Harvey ve Calvino gibi düşünürlerin teorilerinden de esinlenen eserleri Piranesi ve Doré gibi 18. ve 19. yüzyıl sanatçılarının işlerini andırır. İpek’in çalışmaları, yaşadığı şehir olan İstanbul ile de güçlü bir bağ kurar. Sanatçının tüm eserleri, kişisel ve kamusal, kültürel ve entelektüel hafıza kaybını, zamana karşı rekabetin işlevsizliğini ve hiçbir şeyin statik kalamama durumunu hatırlatır.

 

 

Torun; Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2018-2019 kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.

Torun’un mekânı Müjgân Bestekar tarafından sağlanmaktadır.