160. Kilometre Yayınevi | Emre Varışlı & Veysel Oğulcan | Şiir Dinletisi & Söyleşi

21.12.2019, 20:00

2011 yılında Ömer Şişman, Ahmet Güntan ve Ali Özgür Özkarcı tarafından kurulan, 2017’den bu yana Ömer Şişman tarafından yönetilen 160. Kilometre Yayınevi, adını Nazım Hikmet’in Nikbinlik şiirinden alıyor: “Uuuuuuuy! çocuklar kim bilir // ne harikûlâdedir // 160 kilometre giderken öpüşmesi…”

 

Şairler tarafından kurulup yürütülen yayınevi, kurulduğu vakitte şiir yayıncılığının içinde bulunduğu duruma karşı bir refleks olarak ortaya çıktı. Dönem dergilerinde gelişen yeni bir şiir anlayışının devamı olarak “mevcut bayat imgeciliği, sıkı şiir hurafesini, deneysizliği, kaotik bir çağda bozkıra kaçmayı” reddeden şairler için bir çatı yarattı. Bu çatı, hem genç şairlerin ilk kitaplarını yayınlıyor hem de yerleşik şiir anlayışı tarafından birer kalın toplama gömülmüş şairlerin kitaplarını gün yüzüne çıkarmak gibi önemli sorumlulukları üstleniyor. Ticari kazanç amacıyla değil, “Şiir direnirse kazanacak!” sloganıyla şairliğin yanına yayıncılığı katan 160. Kilometre’nin üretimi, şiir takipçileri için güncel bir kaynak oluşturmakla kalmıyor, maruz kaldığımız sıkışmışlıktan bizi kurtarabilecek hareketlere de örnek teşkil ediyor.

 

Torun’da, daha önce kitaplarıyla karşılaştığımız, Mayıs 2019’da Ömer Şişman-Burak Acar şiir dinletisiyle ağırladığımız 160. Kilometre, bu cumartesi günü yeni şairleri Emre Varışlı ve Veysel Oğulcan’la konuğumuz olacak. Emre Varışlı ve Veysel Oğulcan’ın şiirlerini okuyacakları, ardından şiir ve performans üzerine konuşacağımız buluşmaya Torun ev sahipliği yapacak.

 

Emre Varışlı [İstanbul, 1985] İlk kitabı Bir Günahkarın Bilmesi Gerekenler’in (2014) ardından şiir kitabı diye bir şey bilmiyorum (2016) ve hikâyelerden oluşan Vahşi Sıradan (2017) yayımlandı. Okuma performansları yapıyor, dergi ve fanzinlerde yazmaya devam ediyor. Ölüm ve Piyasa ikinci şiir kitabı.

 

Veysel Oğulcan [1997, Gemlik] İstanbul Üniversitesi’nde Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları okudu. Eylül 2018’den beri Mahir Taşyurt, Can Kılınç ve Kaan Kaçar’la birlikte Bozuk’u yayıma hazırlıyor. Atom Matom, şairin ilk kitabı.

 

 

Afiş: Amir Jamshidi

Torun; Bağımsız Sanat İnisiyatiflerinin Sürdürülebilirliğine Yönelik Destek Fonu 2018-2019 kapsamında SAHA tarafından desteklenmektedir.
Torun’un mekanı Müjgan Bestekar tarafından sağlanmaktadır.